Заздрість, зло, жорстокість і ніжність на вечерю

теґи: Герман Кох, бестселлер, зарубіжна література
Назва твору: Вечеря
Автор: Герман Кох
Видавець: Иностранка
Рік: 2013
Перекладач: Катерина Ассоян

Когда люди получают возможность приблизиться к смерти на безопасное для себя расстояние, они ее не упускают.

Герман Кох

 

Герман Кох, популярний у Голландії письменник, у 2009 році за свій роман «Вечеря» отримав «Читацьку премію». Книгу переклали більш ніж на 20 мов, а ім’я автора стало відомим на весь світ. На російському книжковому ринку книга з’явилась у 2013 році, українською мовою роман не  перекладено.

В одній із анотацій в мережі влучно сказано, що у підзаголовку можна було б написати «А на що готовий ти, щоб захистити тих, кого любиш?». На обкладинці інакший: «В ексклюзивному меню – зло, заздрість, безумство, жорстокість і ніжність». Незвичне поєднання…

Назва пояснюється тим, що оповідь триває протягом вечері у модному ресторані. Історія героя (знайомтесь, Паул Ломан, колишній шкільний учитель) бере витоки задовго до вечері. Відповідно, кінець трапези співпадає з кульмінацією і розв’язкою роману. Дві часові площини – минуле і теперішнє, сплітаються, і у фіналі зливаються в єдине теперішнє.

Інтрига не змушує себе чекати. З плином вечері ми дізнаємось, що син Паула разом зі своїм двоюрідним братом вбив бездомну жінку. Жахлива новина була розголошена на національному телебаченні, але осіб злочинців не можна визначити через погану якість відео з місця злочину. Темні силуети хлопців не пізнає ніхто, окрім батьків. Саме за вечерею подальшу долю молодиків мають обговорювати Паул, його брат Серж і їхні дружини.

Нестандартний конфлікт, свіжий погляд на причини злочину, проблему смертної кари та усиновлення дітей, – роман дивує, бо ми звикли думати, що у книжках добро перемагає зло, за злочином буде кара, альтруїзм бере верх над егоїзмом, а усиновлені діти так само люблять батьків, як і рідні.  Герман Кох легко зміщує акценти і під іншим кутом подає абстрактні філософські категорії. Гра вдається, адже у результаті ми інакше дивимось на самих себе.

Фінал неочікуваний. Він інакший, як і весь роман: в дусі крайнього індивідуалізму, лише з одним «але»: індивідуальність героя невіддільна від дружини та сина. Зацікавлені, готуйтесь ламати стереотипи.