категорії: блоґ-запис

“Жесть”: для тих, хто ще не встиг прочитати

теґи: жесть, Сашко Ушкалов, сучукрліт

2013 року у Клубі Сімейного Дозвілля вийшла друком книжка «Жесть (sho(r)t stories)», що включає 11 гостросюжетних оповідань Ушкалова... (с) Вікіпедія

Зізнаюсь, коли розгортаєш новеньку, з неперевершеним ароматом, книжку Сашка Ушкалова (взяла у подруги почитати), з креативною обкладинкою (людина з головою риби на білому тлі), і з промовистою назвою «Жесть», очікуєш сплеску емоцій, захвату-здивування, про яке у передмові писав Анатолій Дністровий. Бо, як казав Сява, герой першого однойменного оповідання збірки, «в бізнесі головне – емоції. … Бізнесу без емоцій гайки».

У маститих критиків є всі підстави називати «Жесть» літературним попкорном і кітчем, адже торгівля емоціями – прерогатива останнього. Ми, сподіваюсь, ще не стали снобами. Читати книгу треба як мінімум тому, що це весело. До безумовних принад можна зарахувати дотепність автора, динамізм, легкість стилю, неочікувані розв’язки, правдиві у своїй безкомпромісності і безкомпромісні у правдивості. Бо, не зважаючи на карколомні сюжети, герої мають прості вуличні імена, вони живі: студенти, айтішники, бариги, школярки-самітниці і закохані в них однокласники, тернопільські боксери, літератори-маргінали і навіть київський йог.

Та навіть у цьому конфетті з імен і ситуацій можна відшукати екзистенційну проблему («Панда»), родинно-побутову драму («Мала»), філософський урок від електрика («Фізика») і трагедію передчасного дорослішання дітей (мотив повторюється не один раз). Тому, крім емоцій, ви отримаєте купу матеріалу для роздумів за горнятком чаю. Це оповідання про молодих і для молодих. Проте, якщо у тебе, студенте, виникнуть протилежні захвату, чи, принаймні, здивуванню емоції, тобі слід задуматись про свій істинний вік. ;)